Na co si dát pozor při koupi ojetiny (1. díl)

Koupě ojetého auta představuje pro české domácnosti nejvýhodnější variantu, jak přijít k vlastnímu vozu. Ojetá auta mají oproti novým tu výhodu, že většinu amortizace už za vás zaplatil někdo jiný. Nevýhodou mohou být ovšem dodatečné servisní náklady či riziko poruch. Připravil jsem pro vás seznam deseti věcí, na které byste měli dát při koupi ojetého vozidla pozor. V prvním díle si řekneme, co byste měli udělat předtím, než vůbec do autobazaru vyrazíte.

Mějte dostatečný rozpočet a rozumné nároky

Mnoho lidí činí základní chybu v tom, že celý rozpočet utratí za automobil a nenechají si žádnou rezervu. Koupí automobilu však vaše výdaje nekončí. Pokud nekupujete rok staré předváděcí vozidlo, počítejte s tím, že po koupi byste auto měli minimálně nechat zkontrolovat, vyměnit filtry a olej. Nezřídka bude potřeba i výměna svíček nebo kontrola rozvodů. Doporučuji mít připravenou bokem částku odpovídající cca 25 % ceny vozu pro případ nečekané poruchy.

Stanovte si maximální částku, kterou jste ochotni do vozu investovat. Nastavte si parametry vyhledávání a seřaďte si nabídku od těch nejdražších. Proč? Protože ta nejlevnější auta mají pro svou nízkou cenu zcela jistě důvod. Buď se bude jednat o problémová auta, kterých se prodejce chce co nejrychleji zbavit (bouračky, stočenky), nebo jde o olítané fleetové ubožáky, které už nikdo rozumný nechce. Na spodní hranici na vás prostě čeká více nástrah. Samozřejmě toto doporučení funguje jen tehdy, máte-li rozumné nároky. Hledání 3 roky starých Audi do 300 000 Kč vám nic pěkného nenajde.

V neposlední řadě se nenechávejte unést a držte se při zemi. Je lepší koupit si za stejné peníze zánovní auto s nízkým nájezdem než 10 let starou luxusní limuzínu s vysokým nájezdem. Ty mají často velké množství výbavy (složité motory, adaptivní tlumiče, složité podvozky), která když se začne kazit, vyjde vás na nemalé jmění. Servisní náklady luxusních brandů jsou rovněž značně vyšší než servis běžných” značek.

 

Proklepněte si prodejce

Drtivá většina ojetých aut se prodává v autobazarech. Než do bazaru vyrazíte, je dobré zjistit, jakou zkušenost s ním mají konkrétně jeho zákazníci. Použít na to můžete Google Maps, kde najdete spoustu recenzí od různých lidí s rozdílnými nároky na koupi vozu. Platí samozřejmě, že čím lepší známka, tím lépe. Klíčový je ale počet recenzí a jejich kvalita. Pokud má prodejce jen pár pětihvězdičkových hodnocení bez jediného slova, asi nebudou pravé. To samé platí i o vágních jednohvězdičkových recenzích, které mnohdy rozdává konkurence. Pokud má s prodejcem hodně lidí špatné zkušenosti, měli byste si nákup u něj rozmyslet nebo si přinejmenším dát velký pozor.

 

Vyžádejte si všechny potřebné náležitosti

Od prodejce si vyžádejte všechny potřebné informace. Poptejte se na původ vozidla i na předchozí majitele. Zkontrolujte si vše, co bylo uvedeno v inzerci. Ujistěte se, že bude auto připravené k prohlídce a projetí. Zeptejte se, zda je na místě možnost dát auto na zvedák nebo na rampu. Zeptejte se na všechnu dostupnou dokumentaci, jako jsou technické průkazy a servisní knihy, nebo sadu dvou klíčů. Určitě chtějte vědět VIN kód vozidla. Dobrý prodejce je zcela transparentní a proaktivně vám řekne o všech poškozeních a servisních úkonech. Pokud ale z prodejce budete informace tahat jako z chlupaté deky nebo bude mlžit, měli byste být ostražití.

 

Projeďte si auto v databázích

Když už máte VIN, určitě jej použijte na prověření auta v dostupných databázích. Využít můžete bezplatné nástroje sdružení SOVA nebo Ministerstva dopravy. Tyto databáze jsou však omezené a často v nich požadované informace nenajdete. Já doporučuji využít placené nástroje, jako je Cebia nebo CarVertical. Ty vám vyjedou kompletní servisní i právní historii vozidla. V reportu dávejte pozor zejména na kilometrovou historii a záznamy o nehodách. Samozřejmě si na místě zkontroluje, že se číslo VIN na štítku shoduje s tím, které vám prodejce dal.  

Pro své zákazníky nabízím kontrolu v databázích Cebia a Carvertical s více než 25% slevou. Pokud máte zájem o kontrolu vozidla za zvýhodněnou cenu, stačí mě kontaktovat. Více v ceníku.

 

Vezměte si s sebou profesionální doprovod

Pokud nejste zkušený automechanik, asi byste s sebou měli vzít někoho, kdo se v autech vyzná. Pokud někoho takového mezi přáteli nemáte, můžete využít služeb profesionálních techniků. Profesionálové jako já prohlédnou za rok stovky aut a vědí přesně, kam se podívat. Auta prohlížím důkladně a pátrám po všech znacích maskované nehody nebo mechanické závady. Jako technik jsem vybavený profesionální výbavou, jako je lakoměrná sonda nebo diagnostika. Díky tomu dokážu o autě zjistit maximum informací.

Další důvod, proč s sebou mít na prohlídce posilu, je čistě psychologický. Při koupi auta často hrají roli emoce a prodejci znají všechny triky, jak vás uvrtat do koupě. Když budete mít s sebou někoho, kdo bude hlasem rozumu, vyhnete se nástrahám psychologického nátlaku i přehnanému nadšení.

 

V druhém díle článku se dozvíte, jak zkontrolovat ojetý automobil, abyste odhalili utajenou havárii nebo technické problémy.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kupujete ojeté auto a nechcete riskovat?
ozvěte se mi, Rád vám poradím.