Nejčastější podvody s ojetými auty a jak se jim při koupi vyhnout 

Koupě ojetého auta se v naší zemi rovná adrenalinovému zážitku. Každé třetí auto má stočený tachometr. A každé čtvrté bylo nějakým způsobem poškozeno. Jaké jsou ty nejčastější triky prodejců a jak se jim vyhnout? V tomto článku se dozvíte ty nejčastější podvody s ojetými auty. Jejich znalost vám pomůže vybrat dobře své vysněné auto.

Stočené tachometry

Stáčení tachometrů patří mezi ty vůbec nejčastější podvody. Lidé chtějí auta s pokud možno co nejnižším nájezdem a nepoctiví prodejci aut na to reagují stáčením, které může cenu auta zvýšit i o desítky tisíc korun. Podle statistik má více než třetina aut v českých bazarech stočený tachometr.

Obecně platí, že se nejčastěji stáčí auta, která se prodávají nejvíce. Podle statistik firmy Cebia 49 % Octavií, 46 % Fabií a 45 % Passatů v Česku má stočený tachometr. Větší riziko stočeného tachometru je u aut, která byla dovezena ze zahraničí. Zvláště pokud nemají úplnou servisní historii. I zde opět platí, že riziko stočení se zvyšuje s popularitou značky vozu.

Jak poznat auto se stočeným tachometrem? Prvním znakem může být celkový stav. Osezené sedačky, osahaný volant, opotřebené pedály nebo řadicí páka rozhodně nejsou normální v nájezdu do 100 000 km. Hodně odhalí také testovací jízda a stav podvozku. U některých aut se ale vysoký nájezd nemusí vůbec vizuálně ani mechanicky projevit. Kupujete tak auto v dobrém stavu, akorát ho kvůli nepoctivosti prodejce přeplatíte o desetitisíce. Nejlepší je tedy takové situaci předejít.

Ověřte si vozidlo v některé z databází, jako je Cebia nebo CarVertical. Vždy k tomu budete potřebovat VIN auta. Tyto databáze vám ukáží kompletní historii nájezdu. Pokud nechcete utrácet peníze, zkuste nástroje sdružení SOVA nebo Ministerstva dopravy. Ty jsou ale velmi omezené a zdaleka nemusí být vždy spolehlivé. Kontrolu v databázích určitě nepodceňujte. Nesnažte se ušetřit stovky, když kupujete věc za stovky tisíc.

TIP: Pro své zákazníky nabízím kontrolu v databázích Cebia a Carvertical s více než 25% slevou. Pokud máte zájem o kontrolu vozidla za zvýhodněnou cenu, stačí mě kontaktovat. Více v ceníku.

Zatajená havárie

Na inzertních serverech je 99 % aut vedeno jako nehavarovaných, což z čistě logického pohledu nedává žádný smysl. Ve skutečnosti až 25 % pětiletých vozidel bylo poškozeno nebo nabouráno. U desetiletých ojetin je to dokonce až 60 %. Počítají se jak ťukance, tak i vážné nehody. Stejně jako u stočených tachometrů i zde platí, že vyšší šance, že vozidlo má zamaskovanou havárii, je u vozů dovezených ze zahraničí, u kterých chybí úplná servisní historie. Dávejte si pozor na vozy dovezené z USA nebo z jižní Evropy.

Jak můžete předejít koupi havarovaného auta? Tady bohužel neexistuje jednoduchá odpověď. Některé opravy jsou provedené tak důkladně, že to pozná jen profík. Nehodu vypátráte jak pomocí lakoměrné sondy, tak i podle vzhledu. Pokud máte sondu, změřte lak důkladně kousek po kousku. Hodnoty laku by se měly pohybovat max. do 200 μm. Lehce vyšší údaje ukazují na přelakování menších škrábanců. Mnohem vyšší údaje naznačují přítomnost kitu a opravy po větší nehodě.

Pokud sondu nemáte, budete si muset vystačit s očima. Auto si prohlédněte za denního světla. Pátrejte po nedokonalostech, kocourech a šlemech na laku. Podívejte se na karoserii, zda není v některých místech deformovaná a zda nejsou patrné stopy po lakování. Ujistěte se, že mezery mezi díly jsou rovnoměrné. Opak napovídá, že díl byl měněn nebo sundán kvůli lakování. Sundejte těsnicí gumu kolem dveří a podívejte se, zda karoserie nenese známky deformace.

Nezapomínejte také na poškození auta vodou. V interiéru dávejte pozor, zda není cítit bahnem nebo zatuchlinou. Podívejte se pod okna, zrcátka a do budíků, zda tam náhodou nekondenzuje voda.

Zfalšovaná servisní knížka

Auta s kompletní servisní historií stojí samozřejmě více. Proto jsou někteří vykukové” ochotni jít tak daleko, že falšují servisní knihy. Větší riziko zfalšování je u starších aut, která mají ještě fyzickou servisní knihu. Prodejce si může buď obstarat úplně novou knihu, nebo může do té staré přidat záznamy. Kontrolujte jakékoliv podivnosti v knize. Pokud bylo pět posledních úkonů vyplněných jedním písmem a tou samou propiskou, asi tu něco nesedí. Novější auta mají dnes už elektronickou knihu, kterou vám na VIN vyjedou v každém autorizovaném servisu.

Podezřele nízká cena

Tento podvod se vlastně ani samotného vozu netýká. V prvním případě se většinou bude jednat o nějakého soukromého inzerenta (často cizince), který inzeruje auto, které je o desítky tisíc levnější, než je běžné. Snaží se vám namluvit, že se dostal do nečekané situace a auto potřebuje rychle prodat. Auto vám možná i ukáže a nechá vás v něm projet. Potom ovšem bude chtít zálohu a po jejím obdržení se pod něm slehne zem. Tyto podvody už naštěstí jsou jen ojedinělé, ale čas od času se s touto historkou setkávám.

Druhý podvod” je uvádění aut v autobazarech za velmi nízkou cenu. Zavoláte si do autobazaru a sjednáte si schůzku. Na místě vám ovšem prodejce řekne, že se bohužel právě prodalo (jaká náhoda), ale naštěstí pro vás má jiné zajímavé kousky”. Tento trik používají prodejci k tomu, aby vás dostali do prodejny a prodali vám auto, které jste původně vůbec nechtěli. A samozřejmě u toho plýtvají vaším cenným časem.

Shrnutí

Pokud se chcete vyhnout podvodníkům při koupi auta, měli byste se řídit několika pravidly, která vám mohou ušetřit peníze i starosti.

  • Neorientujte se na nejnižší cenu. Na spodním konci spektra na vás spíš bude čekat nějaká nástraha. Nastavte si rozumně limit, kolik maximálně jste za auto ochotni utratit, a vyhledávejte od této částky dolů.
  • Auto si před výběrem proklepněte” v jedné z databází. U aut z Česka stačí Cebia. CarVertical bude zase lepší na auta z dovozu.
  • Vždy si vyžádejte kompletní dokumentaci auta. Především velký a malý technický průkaz a ideálně i servisní knihu. Ujistěte se, že všechny údaje sedí. Pokud nějaký z těchto dokladů schází, mějte se na pozoru.
  • Přizvěte si k prohlídce někoho, kdo autům rozumí. Ideální kandidát je kamarád automechanik. Ne každý takového kamaráda má, proto nabízím službu fyzické kontroly, kde s vámi auto důkladně projdu i projedu. Na vozy, které ode mě dostanou zelenou, se můžete spolehnout.
  • Emoce nechte doma. Koupě auta je výjimečná věc v životě každého člověka. Emoce byste měli raději nechat stranou. Kupujete totiž věc, která stojí desítky až stovky tisíc. Pokud se necháte unést a vyberete špatně, může vás stát v budoucnu ještě mnohem více.

Líbil se vám článek? Budu rád za sdílení.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Kupujete ojeté auto a nechcete riskovat?
ozvěte se mi, Rád vám poradím.